گزارشی کوتاه از محفلی نورانی

در . ارسال شده در اخبار امور فرهنگی

resized 1796011 158

خداوند متعال را شاکریم که در سالروز میلاد باسعادت هشتمین خورشید منظومه ولایت حضرت امام علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیه و الثنا) توانستیم با برگزاری مراسمی وزین و پرمعنا به تعظیم شعائر الهیه همت بگماریم.

گزارشی چند از این جلسه نورانی خالی از لطف بسیار نخواهد بود، باشد که با ثبت گوشه ای از آن دیگرانی را هم در این میهمانی شریک گردانیم.

در این مراسم که جناب حجت الاسلام و المسلمین شیخ حمیدرضا حیدری (دامت توفیقاته) به ایراد سخن پرداختند و با بیان گوشه ای چند از اقیانوس معارف رضوی ما را بر سر سفره گسترده عالم آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) میهمان نمودند. ایشان ابتدا سخن از تبیین صفت عالم آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) برای امام هشتم به میان آوردند تا معرفت به صفت ما را هرچه بیشتر بر آستان موصوف خاضع و خاشع بنماید. در ادامه ایشان با بیان چهار روایت گرانسنگ مقام و مرتبت والای حضرت امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) را متذکر شدند و با بیان فضایل و مناقب آن حضرت و همچنین ثواب زیارت آن امام همام ما را هرچه بیشتر به معرفت سلطان خراسان رهنمون شدند.

امید است اشاره به گوشه ای از متن چهار روایت شریف خوانندگان محترم را هم مستفیض از معارف رضوی بنماید :

عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيٍّ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص سَيُدْفَنُ بَضْعَةٌ مِنِّي بِأَرْضِ خُرَاسَانَ لَا يَزُورُهَا مُؤْمِنٌ إِلَّا أَوْجَبَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ الْجَنَّةَ وَ حَرَّمَ جَسَدَهُ عَلَى النَّار.

امام صادق عليه السّلام از پدران خود از جدّش امير مؤمنان عليهم السّلام از رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله حديث كرد كه فرمود: بزودى پاره ‏اى از تن من به سرزمين خراسان مدفون مي گردد، هيچ مؤمنى بزيارت او نرود جز آنكه خداوند عزّ و جلّ بهشت را براى او واجب و آتش دوزخ را بر وى حرام كرده است عيون أخبار الرضا عليه السلام جلد ‏2 صفحه 255  .

قَالَ سَمِعْتُ الرِّضَا ع يَقُولُ ...أَلَا فَمَنْ زَارَنِي فِي غُرْبَتِي كَتَبَ اللَّهُ تَعَالَى لَهُ أَجْرَ مِائَةِ أَلْفِ شَهِيدٍ وَ مِائَةِ أَلْفِ صِدِّيقٍ وَ مِائَةِ أَلْفِ حَاجٍّ وَ مُعْتَمِرٍ وَ مِائَةِ أَلْفِ مُجَاهِدٍ وَ حُشِرَ فِي زُمْرَتِنَا وَ جُعِلَ فِي الدَّرَجَاتِ الْعُلَى فِي الْجَنَّةِ رَفِيقَنَا .

از حضرت رضا عليه السّلام ميفرمايند:  آگاهى مي دهم كه هر كس مرا در غربتم زيارت كند، خداوند متعال اجر يك صد هزار شهيد، و يك صد هزارصدّيق، و يك صد هزار حج و عمره و يك صد هزار مجاهد و مبارز در راه خدا در نامه عمل او بنويسد، و او را در زمره ما محشور فرمايد، و در بهشت او را رفيق ما در درجات بلند قرار دهد عيون أخبار الرضا عليه السلام جلد‏2 صفحه 256

حَدَّثَنَا أَبِي رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا سَعْدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ أَبِي نَجْرَانَ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع مَا تَقُولُ لِمَنْ زَارَ أَبَاكَ قَالَ الْجَنَّةُ وَ اللَّه‏ .

علىّ بن اسباط روايت كرد كه گفت: از ابو جعفر امام جواد عليه السّلام پرسيدم:  چه ثوابى براى كسى است كه پدرتان را در خراسان زيارت كند؟ فرمود: بخدا سوگند بهشت، عيون أخبار الرضا عليه السلام جلد‏2 صفحه 257

عَنْ أَبِي الْحَسَنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ ع قَالَ: مَنْ زَارَ قَبْرَ وَلَدِي كَانَ لَهُ عِنْدَ اللَّهِ كَسَبْعِينَ‏حَجَّةً مَبْرُورَةً قَالَ قُلْتُ سَبْعِينَ حَجَّةً قَالَ نَعَمْ وَ سَبْعِمِائَةِ حَجَّةٍ قُلْتُ وَ سَبْعِمِائَةِ حَجَّةٍ قَالَ نَعَمْ وَ سَبْعِينَ أَلْفَ حَجَّةٍ قُلْتُ وَ سَبْعِينَ أَلْفَ حَجَّةٍ قَالَ رُبَّ حَجَّةٍ لَا تُقْبَلُ مَنْ زَارَهُ وَ بَاتَ عِنْدَهُ لَيْلَةً كَانَ كَمَنْ زَارَ اللَّهَ فِي عَرْشِهِ قُلْتُ كَمَنْ زَارَ اللَّهَ فِي عَرْشِه‏ ...

سليمان بن حمص گفت : از موسى بن جعفر عليه السلام شنيدم كه مى فرمود: هر كسى قبر فرزندم على را زيارت كند خداوند ثوابى معادل هفتاد حج مقبول به او عطا مى فرمايد.  با تعجب گفتم : هفتاد حج مقبول ؟! فرمود: بلكه هفتاد هزار حج. باز با تعجب گفتم : هفتاد حج مقبول ؟!  فرمود: آرى . هفتاد هزار حج مقبول. بار ديگر با تعجب پرسيدم . فرمود: بعضى از حجها در پيشگاه خدا مقبول نمى شود.  هر كس فرزندم را زيارت كند يا شبى در كنار قبر او به سر برد، مانند كسى است كه خداوند را در عرش زيارت كند. بحار الأنوار (ط - بيروت)، جلد ‏99، صفحه: 42

در ادامه این بحث نورانی ایشان از باب مؤید رویای صادقه عالم جلیل القدر آیت الله مرعشی نجفی(رحمه الله علیه) را نقل واهمیت و عظمت زیارت امام هشتم و اثر عظیم آن را در جهان باقی برای ما تبیین نمودند. نقل این رویای صادقه ،خالی از لطف بسیار نخواهد بود.

آیت‌الله مرعشی نجفی (ره) نقل می کند شب اول قبر آیت‌‌الله شیخ مرتضی حائری قدس سرّه، برایش نماز لیلة‌ الدّفن خواندم، همان نمازی که در بین مردم به نماز وحشت معروف است. بعدش هم یک سوره یاسین قرائت کردم و ثوابش را به روح آن عالم هدیه کردم،. چند شب بعد او را در عالم خواب دیدم. حواسم بود که از دنیا رفته است. کنجکاو شدم که بدانم در آن طرف مرز زندگی دنیایی چه خبر است؟! پرسیدم: آقای حائری، اوضاع‌تان چطور است؟ آقای حائری که راضی و خوشحال به نظر می‌آمد، رفت توی فکر و پس از چند لحظه، انگار که از گذشته‌ای دور صحبت کند شروع کرد به تعریف کردن ...

وقتی از خیلی مراحل گذشتیم، همین که بدن مرا در درون قبر گذاشتند، روحم به آهستگی و سبکی از بدنم خارج شد و از آن فاصله گرفت. درست مثل اینکه لباسی را از تنت درآوری. کم کم دیگر بدن خودم را از بیرون و به طور کامل می‌دیدم. خودم هم مات و مبهوت شده بودم، این بود که رفتم و یک گوشه‌ای نشستم و زانوی غم و تنهایی در بغل گرفتم. ناگهان متوجه شدم که از پایین پاهایم، صداهایی می‌آید. صداهایی رعب‌آور و وحشت‌افزا! صداهایی نامأنوس که موهایم را بر بدنم راست می‌کرد. به زیر پاهایم نگاهی انداختم. از مردمی که مرا تشیع و تدفین کرده بودند خبری نبود. بیابانی بود برهوت با افقی بی‌انتها و فضایی سرد و سنگین و دو نفر داشتند از دور دست به من نزدیک می‌شدند. تمام وجودشان از آتش بود. آتشی که زبانه می‌کشید و مانع از آن می‌شد که بتوانم چشمانشان را تشخیص دهم. انگار داشتند با هم حرف می‌زدند و مرا به یکدیگر نشان می‌دادند. ترس تمام وجودم را فرا گرفت و بدنم شروع کرد به لرزیدن. خواستم فریاد بزنم ولی صدایم در نمی‌آمد. تنها دهانم باز و بسته می‌شد و داشت نفسم بند می‌آمد. بدجوری احساس بی‌کسی  غربت کردم: - خدایا به فریادم برس! خدایا نجاتم بده، در اینجا جز تو کسی را ندارم... همین که این افکار را از ذهنم گذرانیدم متوجه صدایی از پشت سرم شدم. صدایی دلنواز ابهت و عظمت آقا مرا گرفته بود و نمی‌توانستم حرفی بزنم و تشکری کنم، اما خود آقا که گل لبخند بر لبان زیبایش شکوفا بود سر حرف را باز کرد و پرسید: آقای حائری! ترسیدی؟ من هم به حرف آمدم که: بله آقا ترسیدم، آن هم چه ترسی!  بعد به خودم جرأت بیشتر دادم و پرسیدم: راستی، نفرمودید که شما چه کسی هستید. و آقا که لبخند بر لب داشت فرمودند: - من علی بن موسی الرّضا(ع) هستم. آقای حائری! شما 38 مرتبه به زیارت من آمدید من هم 38 مرتبه به بازدیدت خواهم آمد، این اولین مرتبه‌اش بود 37 بار دیگر هم خواهم آمد.

در پایان ایشان با نقل روایت شریف نبوی الناس معادن کمعادن الذهب و الفضه (بحار جلد 58 صفحه 65) یادآور شدند اقیانوس معارف حضرت امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) بی انتهاست و ما هر چقدر هم از فضایل و مناقب و معارف این امام همام بگوییم باز هم کم گفته ایم و نمیتوانیم حتی بر گوشه ای از آن هم احاطه کامل پیدا کنیم...

در ابتدا این مراسم آسمانی هم سخنران محترم با حضور در اتاق همکاران محترم با تقدیم کتاب احکام بانوان حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی (حفظه الله تعالی) و کتاب شمس الشموش ایشان به همراه شاخه گلی زیبا از بانوان محترمه و با تقدیم کتاب آشنایی با اصول دین آیت الله العظمی وحید خراسانی (حفظه الله تعالی) و شمس الشموس ایشان از آقایان محترم برای حضور در این مجلس نورانی دعوت بعمل آوردند. امید است این هدایای گرانمایه که به همت جناب حجت الاسلام و المسلمین شیخ حمیدرضا حیدری (دامت توفیقاته) تهیه و تقدیم عزیزان شد هرچه بیشتر موجبات بهره مندی ایشان از معارف عالیه اهل بیت (علیهم السلام) را فراهم آورد.

در پایان امیدواریم این تلاش و همت در برگزاری این محفل نورانی موجبات رضایت حضرت بقیه الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) وحضرت امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) را از همه دست اندرکاران در برگزاری این محفل نورانی فراهم آورد.

ان شاالله تعالی

ورودکاربران

      

جستجوی پیشرفته

بازدید امروز40
بازدید دیروز157
مجموع بازدید480808

پنج شنبه, 31 مرداد 1398 07:23
                      

آدرس : تهران، ميدان آزادي، بزرگراه محمدعلی جناح، بلوار دانش،
دانشکده علمي- كاربردي پست و مخابرات، كدپستي: 1391637111
تلفن : 4-44659661-021 نمابر: 44659665-021
تماس با مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی؛
تلفن: 44641959-021 پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید