برای مقابله با چالش های ناشی از شیوع در حوزه پژوهش و تحقیق نیازمند راهکارهای جدید و به روز هستیم

۲۵ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۷ اخبار دانشکده
تعداد بازدید:۶۰۳
دکتر یزدانیان رئیس پژوهشگاه در نشست" واکنش ها به بیماری همه گیر COVID ۱۹ و آینده اکوسیستم علم الکترونیکی" از مجموعه نشست های حوزه " دانشگاهها و تحول دیجیتال" در اجلاس WSIS ۲۰۲۰ با موضوع " بررسی وضعیت تحقیق و نوآوری در دوران شیوع" سخنرانی نمودند.
برای مقابله با چالش های ناشی از شیوع در حوزه پژوهش و تحقیق نیازمند راهکارهای جدید و به روز هستیم

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، این نشست در ساعت ۱۴:۳۰ به وقت تهران به صورت برخط برگزار گردید و ۳۰ نفر از صاحبنظران سراسر دنیا در این نشست حضور داشتند. در این نشست ۵ ارائه توسط پنج سخنران، مطرح گردید و سخنرانی دکتر یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با موضوع بررسی وضعیت تحقیق و نوآوری در دوران شیوع، ارائه شد.

دکتر یزدانیان در سخنانی با دسته بندی چالش های پیش روی مراکز و تیم های تحقیقاتی گفت: در دوران شیوع یکی از چالش ها، انتخاب و ترکیب تیم های تحقیقاتی است چراکه ارزیابی توانمندی افراد در این شرایط بسیار دشوار است.

وی تمرکز بر فعالیتهای تحقیقاتی محض و دور شدن از آزمایشگاه و انجام فعالیتهای کاربردی را چالش دیگر حوزه پژوهش در دوران شیوع دانست و گفت: در این دوران بیشتر تحقیقات به صورت کاغذی یا Paper Work انجام می شود.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: چالش دیگر موضوع حفاظت از داده هاست. در حالیکه افراد از طریق شبکه و دورکاری، اطلاعات مورد نیاز را تبادل می کنند امکان از دست رفتن و یا سرقت برخی اطلاعات وجود دارد و البته حفاظت از داده ها را مشکلتر می کند.

دکتر یزدانیان در خصوص راهکارهای مقابله با این چالش ها گفت: این چالش ها، چالش های جدید است و برای مقابله با آنها باید راهکارهای جدیدی اندیشیده شود و قطعا استفاده از راهکارهای سنتی نمی تواند پاسخگو باشد.

وی در خصوص تأثیرگذاری آثار شیوع در بخش های مختلف گفت: آثار شیوع در موضوعاتی نظیر آموزش و اقتصاد خیلی سریع، مشخص گردید به نحویکه در همان ماههای اول تأثیرات قابل ملاحظه ای داشت. لیکن در موضوع تحقیق و پژوهش آثار شیوع دیرتر مشخص خواهد شد. البته این آثار در این بخش ماندگاری بیشتری هم خواهد داشت.

دکتر یزدانیان پیش بینی کرد که آثار مترتب بر پژوهش و تحقیق بر سایر حوزه ها هم تأثیر  مضاعف خواهد داشت و ممکن است موج دومی از چالش های جدید را در سایر حوزه ها به ویژه در بخش توسعه صنعتی ایجاد نماید.


نظر شما :