سرریز دیجیتال چیست؟

۰۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۸ رویدادهای علمی و پژوهشی
تعداد بازدید:۱۷۹۱
سرریز دیجیتال هنگامی رخ می دهد که فناوری انتقال دانش، نوآوری کسب و کار، و بهبود عملکرد یک شرکت را در میان صنایع و بین زنجیره های تامین شتاب می دهد، تا یک تاثیر اقتصادی توسعه پایدار به دست آید.
سرریز دیجیتال چیست؟

بخش اول

سرریز دیجیتال هنگامی رخ می دهد که فناوری انتقال دانش، نوآوری کسب و کار، و بهبود عملکرد یک شرکت را در میان صنایع و بین زنجیره های تامین شتاب می دهد، تا یک تاثیر اقتصادی توسعه پایدار به دست آید. سر ریز دیجیتال برای برای رشد اقتصاد دیجیتال ضروری است. شرکت هواوی در مشارکت با آکسفورد اکونومیک، تاثیری که سرمایه گذاری فناوری بر روی GDP می گذارد را در بین حدود 100 کشور طی سه دهه مدل سازی نموده است. بر این اساس مشخص شد تاثیر کامل آنها روی اقتصاد بسیار بزرگتر از آن چیزی است که ممکن است از جریان دستاوردهای مستقیم برای سرمایه گذاران استنباط شود. این تاثیر اضافه ناشی از سر ریز دیجیتال بوده و تفاوت قابل ملاحظه ای ایجاد نموده است. تحلیل ها نشان می دهد که هر یک دلار سرمایه گذاری شده در فناوری های دیجیتال طی سه سال گذشته 20 دلار به طور متوسط به GDP اضافه کرده است. این یک نرخ بازگشت عظیم در مقایسه با سرمایه گذاری های غیر دیجیتالی است، که یک نرخ متوسط حدود 3 به 1 دلار در سرمایه گذاری را ارائه داد. این نتیجه نشان می دهد که هر یک دلار سرمایه گذاری به طور متوسط بازگشتی برابر 6.7 برابر برای سرمایه گذاری های دیجیتال نسبت به سرمایه های غیر دیجیتال داشته است.  

تاثیر غیر مستقیم سرمایه گذاری های دیجیتال می تواند اغلب بازگشت مستقیم سنگین تری برای سرمایه گذاران داشته باشد. هر سرمایه گذاری کسب و کاری که در دارایی های دیجیتال انجام شود مثل به روز آوری سخت افزار کامپیوتری آن ها، ساخت راه کارهای نرم افزاری جدید، تقویت زیر ساخت شبکه آن ها-برای افزایش بهره وری طراحی شده است. اما با برداشتن تمرکز از روی این تصمیمات سرمایه گذاری موردی، تاثیر اقتصادی واقعی در دیجیتالی شدن بسیار وسیع تر، پیچیده تر، دست نیافتنی تر از این است. علاوه بر دستاوردهای شخصی فوق برای سرمایه گذار، یک زنجیره عمیق تر از منافع غیر مستقیم هم هنگامی روی می دهد که کسب و کارها در فناوری های دیجیتال سرمایه گذاری می کنند. سه کانال کلیدی وجود دارد که بتوان آن را تحقق بخشید: کانال های عمودی، افقی و داخلی. 

تهیه و ترجمه:

صالح آچاک


نظر شما :