کمبود آب، تهدید نادیده گرفته شده برای اقتصاد دیجیتال

۰۸ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۹ رویدادهای علمی و پژوهشی
تعداد بازدید:۲۹۷۶
از آنجا که کمبود آب و نگرانی های اقلیمی، همه را وادار به تجدید نظر در استفاده از آب می کند، این مسئله باید برای مراکز داده در اولویت باشند. اگر یک مرکز داده را مدیریت می کنید، شما به مدیریت هوشمند استراتژی آب احتیاج دارید. خوشبختانه امروزه راه حل های عملی برای انجام آن وجود دارد.
کمبود آب، تهدید نادیده گرفته شده برای اقتصاد دیجیتال

کمبود آب، تهدید نادیده گرفته شده برای اقتصاد دیجیتال

از آنجا که کمبود آب و نگرانی های اقلیمی، همه را وادار به تجدید نظر در استفاده از آب می کند، این مسئله باید برای مراکز داده در اولویت باشند. اگر یک مرکز داده را مدیریت می کنید، شما به مدیریت هوشمند استراتژی آب احتیاج دارید. خوشبختانه امروزه راه حل های عملی برای انجام آن وجود دارد.

مدیریت هوشمند آب به دلیل ایجاد دو چالش درحال رشد، دارای اهمیت  است:

  1. نیاز به مراکز داده بیشتر در سراسر جهان 2- افزایش کمبود آب درجهان.

به پخش ویدیو ، برنامه های خانگی هوشمند و شبکه های 5G فکر کنید که نیاز  به قدرت پردازش قابل توجهی خواهد بود. در سال 2018 تنها در کالیفرنیای جنوبی، حدود 23 درصد اجاره مرکز داده افزایش داشته است. برخی از شرکت ها هر سال ظرفیت خود را دو برابر می کنند. همین روند در سراسر جهان وجود دارد. بعنوان مثال ترافیک داده های تلفن همراه در خاورمیانه و آفریقا با نرخ 65 درصد در سال رو به رشد است.

هم اکنون، بسیاری از مراکز داده با آب خنک می شوند که این مصرف قبلا سابقه نداشته است. دو میلیارد نفر در حال حاضر در مناطق تحت فشار آب زندگی می کنند و سازمان ملل متحد پیش بینی می کند اگر میزان استفاده از آب با همین سرعت امروز انجام گردد تا سال 2030 ، 40 درصد کمبود آب خواهیم داشت.

بنابرین از دو واقعیت فوق نتیجه گیری می گردد که صنعتی مانند مرکز داده ها به منظور افزایش میزان کارکرد خود و کاهش مصرف، باید توامان تحت آموزش و برنامه ریزی باشد. اپراتورهای مرکز داده که این کار را انجام ندهند، ممکن است در آینده مشکلات مختلفی از جمله قطع خدمات ناشی از خشکسالی و درگیری با جوامع محلی برای موضوع آب را داشته باشند.

اکنون زمان تصمیم گیری هوشمندانه است

اگرچه مراکز داده به منظور ارزیابی میزان استفاده از آب طی خشک سالی چند ساله اخیر کالیفرنیا ، مورد بررسی قرار گرفته اند، اما اپراتورها معمولاً بیشتر نگران هزینه انرژی هستند. انرژی مورد مصرف  یک مرکز داده شامل مصرف انرژی الکتریسیته است. مراکز داده ای که از آب برای تولید انرژی الکتریسیته استفاده می کنند، کارایی بیشتری دارند و انرژی کمتری مصرف می کنند، به این معنی که آنها باعث کاهش انتشار CO2 ، صرفه جویی در هزینه و کاهش استرس در حوزه های محلی می شوند.

یک بررسی جدید از Ecolab  ] [Ed: which owns Nalco نشان داد، در حالی که 88 درصد از شرکت ها قصد دارند در زمینه مدیریت پایدار آب اقدامی انجام دهند، 44 درصد آن ها برنامه ای برای تحقق آن ندارند. برای بسیاری از شرکت ها، این که نمی دانند چه اقداماتی را باید انجام دهند، خود یک مسئله است.

اما نقشه راه به سمت مدیریت هوشمند آب در دسترس است. برای شناسایی آن اولین گام های مهم، پرسیدن سوالهای به شرح ذیل است:

  • منابع آبی شما در کجا است؟
  • آب محلی است؟
  • آیا منطقه شما مستعد خشکسالی یا سیل است؟
  • آیا آب دارای کیفیت است یا آلودگی وجود دارد؟
  • منابع تأمین آب شما چقدر قابل اعتماد است؟

بسیاری از اپراتورهای مرکز داده به اندازه کافی از این خطرات آگاه نیستند. در بیشتر جاها، آب کم ارزش است به این معنی که صورتحساب ماهانه آب، ریسک مالی ناشی از مشکلات آب را نشان نمی دهد و این امر مانع از مدیریت هوشمند آب می شود زیرا اولویتی جهت سرمایه گذاری به منظور کاهش مصرف آب وجود نخواهد داشت. مدیران با تدبیر مرکز داده ها می توانند از ابزارهای آنلاین که در دسترس عموم  است استفاده کنند و با ارزیابی ریسک مقدار واقعی آب تنظیم شده را برای هر یک از مکان های خود تعیین کنند، میزان مواجهه با خطر آنها را شناسایی کرده و تصمیم گیری هوشمندانه درباره سرمایه گذاری در کاهش، استفاده مجدد و بازیافت آب انجام دهند.

برنامه تاب آوری آب شما چیست؟

طبق گفته مؤسسه Uptime ، مراکز داده معمولاً به ازای هر میلیون مگاوات برق مورد استفاده، هشت میلیون گالن آب استفاده می کنند. در مناطقی که دارای خطر قابل توجهی از بحران آب هستند باید برنامه هایی را برای اطمینان از خدمات در صورت قطع منابع تامین آب برای تأسیسات داشته باشند. آیا منبع جایگزین آب دارید؟ آیا در صورت به خطر انداختن تأمین آب، به اندازه کافی آب در محل ذخیره می کنید تا حداقل 12 ساعت و ترجیحاً بیشتر  عملیات را حفظ کنید؟ اما گذشته از آماده شدن برای مدیریت بحران حاد، مراکز داده زیادی می توانند اقدامات به شرح ذیل را انجام دهند:

یک) مواردی مانند تنظیم بودجه برای افزایش قیمت آینده آب، تعامل با ذینفعان خارجی، مثل جوامع همجوار، تأسیسات صنعت ، کشاورزان و شهرداری را انجام دهند.

دو) مدیریت مشترک آب با شرکای خارجی در حوزه آبخیز، چارچوبی را برای همکاری در راه حل های فعال برای کاهش مشکلات آب قبل از بحران ایجاد می کند. همچنین روابطی ایجاد می کند که می تواند از درگیری های آینده جلوگیری و از اعتبار یک مرکز داده محافظت کند.

چگونه این اتفاق در دنیای واقعی رخ می دهد:

مثال خوب مدیریت هوشمند آب یک مرکز داده مایکروسافت است که در حوضه آبریز لئون کریک واقع در خارج از سن آنتونیو، تگزاس واقع شده است. وقتی این مرکز ارزیابی ریسک آب خود را انجام داد، فهمید که قیمت واقعی آب 11 برابر بیشتر از قیمت قبض ماهانه آب خود است.

بنابرین این مرکز داده در فن آوری سرمایه گذاری کرده است که به آن امکان استفاده از آب بازیافتی (آب خاکستری) را برای خنک کردن به جای آب قابل شرب از لوله های شهرداری را داده است. این امر باعث می شود تقریباً 60 میلیون گالن آب و 140 هزار دلار در سال صرفه جویی کند.

یکی دیگر از شرکت های بزرگ مدیریت داده، نقشه ای برای مدیریت آب برای مکان های خود در چندین منطقه مختلف ایجاد کرده است. این شرکت هر یک از امکانات آب خنک شده خود را آنالیز و 14 مکان در معرض خطر را شناسایی کرده است. این شرکت هم اکنون در حال بکارگیری فناوری های مناسب و شیوه های مدیریت آب برای تقویت هر مرکز داده های شخصی است.

اینها فقط چند نمونه از چگونگی عملکرد هوشمند آب در مراکز داده برای کاهش ریسک و افزایش مقاومت می باشد. این مزایا بسیار فراتر از امکانات فردی یا حتی بخشی از کل است، زیرا مراکز داده از رشد اقتصادی دیجیتال پشتیبانی می کنند و قطع برق می تواند اثرات قابل توجهی تقریباً در هر صنعتی داشته باشد.

از آنجا که کمبود  و نگرانی های اقلیمی، همه را وادار به تجدید نظر در استفاده از آب می کند، مراکز داده باید در اولویت باشند. بنابرین نه تنها مستلزم ایجاد روش هایی جهت شناسایی برای موفقیت در دنیای کم آبی می شود بلکه تأثیرات مثبتی را برای جامعه ایجاد می کند و زمینه را برای رشد اقتصاد دیجیتال در آینده فراهم می کند.

پدرو سانچا ، معاون ارشد و مدیر کل بخش جهانی شرکت نالکو واتر - January 14, 2020

تهیه و ترجمه: دکتر محسن گرامی

لینک خبر :

https://www.datacenterdynamics.com/opinions/overlooked-threat-digital-economy-water-scarcity/


نظر شما :